FILME COREENE ( KOREAN FILMS )

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

FORUM DEDICAT IUBITORILOR DE FILME COREENE


    -Maejakgwa-

    Jumong
    Jumong
    Membru
    Membru


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 08/03/2011

    -Maejakgwa- Empty -Maejakgwa-

    Mesaj  Jumong Mar Mar 08, 2011 9:43 pm

    Maejakgwa este o forma de hanhgwa,termen ce denumeste dulciuri confectionate din faina de grau la care se adauga miere,fructe,ghimbir,scortisoara etc. Vom reveni cu detalii despre dulciurile coreene, intr-un articol mai amplu. Iata insa modul de prepare al maejakgwa, cu care am facut cunostinta in serialul Yi San. Smile


    Ingrediente:suc de ghimbir,faina de grau,sare,zahar,scortisoara,alune pisate,ulei pentru prajit.

    Amestecati o cantitate variabila de faina cu sare, apoi adaugati cateva linguri de zeama de ghimbir.Formati un aluat elastic(mai adaugati apa daca e nevoie) pe care il inveliti in folie si-l lasati 20 de minute sa se odihneasca.

    Dup ace s-a odihnit intindeti o foaie de aluat de maximum 2 mm.Taiati foaia in dreptunghiuri de 2 cmx4 cm si faceti trei linii in centru (lasati o distanta egala intere taieturi).Apoi introduceti un capat al dreptunghiului prin gaura din mijloc,si uite asa avem o prajiturica!

    Repetati procesul de cate ori este nevoie, apoi puneti o tigaie sau un wok cu ulei la incins. Asezati cate un biscuite si cand incepe sa se prajeasca adaugatii si pe ceilalti.Dupa ce s-au rumenit putin,scurgeti-i si lasati-i pe niste servetele absorbante.


    Intre timp, puneti zahar si apa la fiert (apa ar fi cam jumatate din cantitatea de zahar), lasati 10 minute,iar inainte sa stingeti focul puneti un preaf de scortisoara.

    Dati biscuitii prajiti prin sirop si presaratii cu alune si/sau nuci pisate.Se servesc cu ceai!Your browser may not support display of this image.


    De obicei imi ies o garamada de biscuiti (mai mult de 30 dintr-o cana de faina) si imi ia o gramada de timp,asa ca aveti grija cu proportiile!Dar oricum,va merita efortul, pentru ca prietenii nu se vor mai satura!

      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 6:03 am