FILME COREENE ( KOREAN FILMS )

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

FORUM DEDICAT IUBITORILOR DE FILME COREENE


3 participanți

    Broderia coreeana

    justme
    justme
    Membru
    Membru


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/02/2012

    Broderia coreeana  Empty Broderia coreeana

    Mesaj  justme Mier Sept 26, 2012 6:44 am

    Broderia coreeana este una dintre cele mai elegante si mai frumoase broderii din lume .Asta se poate vedea pe hanbokurile traditionale .
    Se spune ca odata in vremurile medievale unul dintre regii Joseonului avea o datorie mare fata de Imperiul Chinez ca plata imparatul chinez cere ca sa-i fie trimise cele mai calificate femei in broderie la Xian ca sa lucreze pentru imparat.
    Coreeni au adus seicicultura si broderia pe matase in jurul anului 300 AD in arhipelagul Japonez
    In perioada Chonsun broderia era impartita in doua categorii:
    Gung-su broderia regala si Min-su broderia populara .
    Gung-su este o broderie de mare varietate care se facea pe ecrane mari cu simboluri ale longevitatii ,pasari,flori si multe alte combinari ale acestora .http://farm4.staticflickr.com/3100/3181777860_eb5849a3a7_z.jpg
    Broderia coreeana  Js28korea_gallery__470x355-420x0Broderia coreeana  201022154112Broderia coreeana  KoreanFashionShow_09
    Broderia avea un sens mai larg in Coreea ea fiind folosita si la mobiler dupa cum ati observat in filmele istorice .Aceste broderii apar pe capacele unor casete de bijuterii pe panourile care despart o camera de alta etc.Broderia coreeana  3596071514_a3fdd2d32e
    Desigur nici pungile pentru tamaie, bani, instrumente de scris nu sunt mai prejos ele fiind bogat ornamentate .
    Si unele bijuterii erau brodate in culori vii .
    Broderia coreeana  3181777860_eb5849a3a7_zBroderia coreeana  3099148621_33e3cd03f5Broderia coreeana  104
    Cam atat pentru astazi ! Am sa continui alta data recenzia Smile Sper ca va placut pana acum Very Happy
    michelle
    michelle
    Membru
    Membru


    Mesaje : 534
    Data de inscriere : 18/09/2011
    Varsta : 28
    Localizare : feldru bistrita-nasaud

    Broderia coreeana  Empty Re: Broderia coreeana

    Mesaj  michelle Mier Sept 26, 2012 8:15 am

    Mie îmi place mult mai ales că nu multa lume ştie aşa ceva:)
    marya1114
    marya1114
    Membru
    Membru


    Mesaje : 74
    Data de inscriere : 28/11/2010
    Varsta : 29
    Localizare : Arad,Romania

    Broderia coreeana  Empty Re: Broderia coreeana

    Mesaj  marya1114 Joi Sept 27, 2012 3:40 am

    Foarte frumos!Multumim de informatii! Smile
    justme
    justme
    Membru
    Membru


    Mesaje : 36
    Data de inscriere : 06/02/2012

    Broderia coreeana  Empty Partea a doua

    Mesaj  justme Joi Sept 27, 2012 4:09 am

    Rochia traditionala din Coreea se numeste Hanbok. Pentru femei, de baza, Hanbok are o fusta talie inalta completa si un sacou scurt. O versiune elaborata ceremoniala, cu o suplimentare de peste-haina si palarie este indicat în jos, în timp ce o versiune mai simpla dar frumos elegant si modern de Hanbok este aratat mai jos . Ambele sunt bogat ornamentate.

    Broderia coreeana  Eugene-in-hanbok-wedding-dressBroderia coreeana  Korean-Dress-Hanbok-Set_FA9D8352
    Broderia era folosita pana si la pantofi.Broderiile de pe pantofi erau foarte scumpe asa ca putini nobili si le puteau permite .Broderia coreeana  ShoeBroderia coreeana  Hanbok_shoes_pillowBroderia coreeana  Korean_traditional_shoes-01Broderia coreeana  HANBOK-04Broderia coreeana  $(KGrHqFHJEoE913Dt66fBPpLYldPvQ~~60_35
    michelle
    michelle
    Membru
    Membru


    Mesaje : 534
    Data de inscriere : 18/09/2011
    Varsta : 28
    Localizare : feldru bistrita-nasaud

    Broderia coreeana  Empty Re: Broderia coreeana

    Mesaj  michelle Joi Sept 27, 2012 4:34 am

    Frumosi pantofi! As vrea si yo o pereche ,dar sunt foarte schmpii Sad I love you

    Continut sponsorizat


    Broderia coreeana  Empty Re: Broderia coreeana

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 6:28 am