FORUM DEDICAT IUBITORILOR DE FILME COREENE

Broderia coreeana

Distribuiti

justme
    Membru
    Membru

Data de inscriere : 06/02/2012

Broderia coreeana

Mesaj  justme la data de Mier Sept 26, 2012 6:44 am

Broderia coreeana este una dintre cele mai elegante si mai frumoase broderii din lume .Asta se poate vedea pe hanbokurile traditionale .
    Se spune ca odata in vremurile medievale unul dintre regii Joseonului avea o datorie mare fata de Imperiul Chinez ca plata imparatul chinez cere ca sa-i fie trimise cele mai calificate femei in broderie la Xian ca sa lucreze pentru imparat.
    Coreeni au adus seicicultura si broderia pe matase in jurul anului 300 AD in arhipelagul Japonez
    In perioada Chonsun broderia era impartita in doua categorii:
    Gung-su broderia regala si Min-su broderia populara .
    Gung-su este o broderie de mare varietate care se facea pe ecrane mari cu simboluri ale longevitatii ,pasari,flori si multe alte combinari ale acestora .http://farm4.staticflickr.com/3100/3181777860_eb5849a3a7_z.jpg

Broderia avea un sens mai larg in Coreea ea fiind folosita si la mobiler dupa cum ati observat in filmele istorice .Aceste broderii apar pe capacele unor casete de bijuterii pe panourile care despart o camera de alta etc.
    Desigur nici pungile pentru tamaie, bani, instrumente de scris nu sunt mai prejos ele fiind bogat ornamentate .
    Si unele bijuterii erau brodate in culori vii .

Cam atat pentru astazi ! Am sa continui alta data recenzia Smile Sper ca va placut pana acum Very Happy

michelle
    Membru
    Membru

Data de inscriere : 18/09/2011
    Varsta : 21
    Localizare : feldru bistrita-nasaud

Re: Broderia coreeana

Mesaj  michelle la data de Mier Sept 26, 2012 8:15 am

Mie îmi place mult mai ales că nu multa lume ştie aşa ceva:)

marya1114
    Membru
    Membru

Data de inscriere : 28/11/2010
    Varsta : 22
    Localizare : Arad,Romania

Mesaj  marya1114 la data de Joi Sept 27, 2012 3:40 am

Foarte frumos!Multumim de informatii! Smile

justme
    Membru
    Membru

Data de inscriere : 06/02/2012

Partea a doua

Mesaj  justme la data de Joi Sept 27, 2012 4:09 am

Rochia traditionala din Coreea se numeste Hanbok. Pentru femei, de baza, Hanbok are o fusta talie inalta completa si un sacou scurt. O versiune elaborata ceremoniala, cu o suplimentare de peste-haina si palarie este indicat în jos, în timp ce o versiune mai simpla dar frumos elegant si modern de Hanbok este aratat mai jos . Ambele sunt bogat ornamentate.

Broderia era folosita pana si la pantofi.Broderiile de pe pantofi erau foarte scumpe asa ca putini nobili si le puteau permite .

michelle
    Membru
    Membru

Data de inscriere : 18/09/2011
    Varsta : 21
    Localizare : feldru bistrita-nasaud

Mesaj  michelle la data de Joi Sept 27, 2012 4:34 am

Frumosi pantofi! As vrea si yo o pereche ,dar sunt foarte schmpii Sad I love you

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 11:47 pm

Acum este: Vin Dec 09, 2016 11:47 pm